googleplus
twitter
linkedin
slideshare
wykop
wykop
  • marketing internetowy
  • audyty obiektów
  • usługi reklamowe

Jaki rodzaj hostingu wybrać?

Startując z własną stroną internetową potrzebujemy dla jej plików „domu”, czyli miejsca skąd będzie pobierana przez przeglądarki internetowe jej treść. Tym magazynem na dane jest hosting- wpisując w przeglądarce adres strony www, np. google.pl w odpowiedzi otrzymujemy zestaw plików, który jest nam prezentowany w odpowiedniej formie. Hosting powinien być dobrany do rozmiaru strony, która będzie się na nim znajdowała. Wyróżnia się 3 rodzaje hostingów i każdy z nich ogólnie służy do tego samego, lecz w zależności od wymagań należy wybrać pomiędzy hostingiem współdzielonym, VPS a serwerem dedykowanym. Można to porównać do samochodów- osobówka, autobus i ciężarówka służą do przemieszczania się, lecz używa się ich w zależności od potrzeb.

Hosting współdzielony

Najbardziej podstawowym rozwiązaniem jest wykorzystanie hostingu współdzielonego. Jest to taki hosting, na którym zasoby serwera są podzielone między kontami klientów na tej samej fizycznej maszynie, czyli każdy w zależności od wybranego planu taryfowego dostaje swoją część pamięci RAM, dysku twardego, czasu procesora i transferu...

Takie rozwiązanie jest wybierane najczęściej, bo jego niewątpliwymi zaletami jest prostota obsługi i tani koszt utrzymania. Klient wybierając taki hosting musi się godzić na duże ograniczenia zarówno w mocy mu przydzielonej jak i funkcjonalności całego hostingu- rzadko zdarza się, by można było zrobić więcej niż umieścić tu stronę, bazę danych i konto mailowe. Używanie tej samej maszyny z innymi użytkownikami ma też swoje negatywne konsekwencje- źle skonfigurowane aplikacje klientów mogą mieć wpływ na stabilność działania całego serwera. Niezabezpieczone skrypty mogą być przyczyną wycieku danych znajdujących się na kontach pozostałych użytkowników. Takiego hostingu używa się raczej do uruchomienia prostych stron internetowych, niezbyt rozbudowanych sklepów a także blogów czy niedużych serwisów informacyjnych. Jeśli zaplanowaliśmy świetny serwis, ale na początku nie generuje on dużego ruchu, można śmiało zainwestować w takie rozwiązanie.

VPS

VPS (Virtual Private Server) to rozwiązanie przeznaczone do większych projektów niż proste strony wizytówki. W tym przypadku klient zwykle otrzymuje gwarancję dostępności określonej w wybranym planie taryfowym mocy obliczeniowej serwera. Ponadto w przeciwieństwie do hostingu współdzielonym, na serwerze VPS tworzy się maksymalnie kilku użytkowników- tak by stabilna praca każdego z kont nie mogła być zakłócana przez innych. W tym przypadku często można wybierać też pomiędzy systemami operacyjnymi i panelami do obsługi swojego konta nawet w ramach tego samego serwera.

Istotną zaletą tego rodzaju hostingu są większe możliwości administracyjne- często jest tu SSH, nieograniczona ilość baz, kont e-mailowych czy możliwość instalowania dodatkowych modułów do np. Apache. Z wad należy wymienić na pewno wyższą cenę niż w pierwszym przypadku i to, że są to serwery niezarządzane, więc jeśli stanie się cokolwiek, to naprawa pozostaje w naszej gestii, a to z kolei oznacza, że na start trzeba mieć opanowaną już jakąś wiedzę na temat Linuxa, na którym zapewne Wasz VPS będzie postawiony.

To może dedyk?

Ostatnim hostingiem w tym rozważaniu jest serwer dedykowany, czyli maszyna, która należy wyłącznie do Was, którą obciążają tylko Wasze skrypty i programy. Maszyna, która jest niejako komputerem znajdującym się gdzieś na innym końcu świata, podłączona do internetu i mająca na pokładzie zainstalowaną jakąś dystrybucję Linuxa lub Windowsa Server. Na takim hostingu można zainstalować wszystko, na co ma się ochotę, bez żadnych ograniczeń. W tym przypadku możecie korzystać zarówno z konsoli by obsługiwać ten hosting, jak i z powłoki graficznej.

Z takich serwerów korzysta się wtedy, kiedy nasze oprogramowanie ma duże wymagania i nie chcemy, by jakiekolwiek zewnętrzne czynniki miały wpływ na szybkość jego działania. Można skorzystać z np. ATMAN. To rozwiązanie oprócz samych zalet ma też wady jak każdy VPS, czyli by zarządzać nim trzeba mieć jakąś wiedzę z zakresu obsługi systemu operacyjnego jaki się na nim znajduje. I oczywiście cena, która jest proporcjonalnie większa, ale za swobodę trzeba zapłacić.

Reasumując, wybór hostingu nie jest mocno trudną sprawą- raczej każdy nowy projekt łatwo oszacować. Pisząc duży serwis na początek warto wybrać mocny hosting współdzielony, potem po zebraniu większej ilości odwiedzin użytkowników, można przejść na VPS lub na serwer dedykowany. Jeśli korzystacie z gotowego skryptu jakiejś webaplikacji warto sprawdzić na początek jakie ma ona wymagania- to może być dobrym tropem podczas tego wyboru.

Data publikacji: 18/08/2014

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Komentarze

Ta strona nie została jeszcze skomentowana

Masz pytania?
Chcesz lepiej poznać ofertę?
Skontaktuj się z nami!

601306476

biuro@klewer.pl

Skontaktuj się z Nami
Skontaktuj się z Nami

Chciałbyś samemu spróbować pozycjonować swoją stronę? Kliknij przycisk niżej.

Oblicz ratę leasingu
Pozycjonuj sam!

Jesteś młodym przedsiębiorcą? Mamy ofertę dla Ciebie w dobrej cenie.

Znajdź auto dla siebie
Mam START-UP