googleplus
twitter
linkedin
slideshare
wykop
wykop
  • marketing internetowy
  • audyty obiektów
  • usługi reklamowe

Strategia e-marketingowa - podstawowe zasady

Strategia e-marketingowa

Jeśli chcemy zaistnieć na rynku internetowym, powinniśmy kontrolować na bieżąco nie tylko trendy panujące wokół naszej branży, ale także własne działania. Jeśli chcemy tego dokonać, musimy zadbać o odpowiednią strategię e-marketingową, aby nie próbować zaistnieć w sieci w sposób chaotyczny i nieprzemyślany. Zacznijmy od prostej definicji, której tak naprawdę nie ma. Co to znaczy? Strategię tego typu nie można opisać w kilku zdaniach, opiera się ona bowiem na wielu czynnikach i rozplanowuje dziesiątki działań, które mają dążyć to osiągnięcia upragnionych efektów. Strategia e-marketingowa określa działania marketingowe mające służyć nawiązaniu, podtrzymaniu oraz rozwojowi kontaktów z klientami. Żadna skuteczna reklama nie powstała z niczego – jej podstawą musiał być plan! Strategia e-marketingowa musi przede wszystkim przeanalizować nasze sposoby kontaktu z klientem i wyselekcjonować te, które przynoszą największe korzyści, zwykle  efekty sprzedażowe. Odpowiada ona na pytania: co mówić, w jaki sposób mówić i do kogo kierować słowa, aby zaistnieć wśród potencjalnych Klientów. To zagadnienie o którym dzisiaj piszę dotyczy właściwie każdego biznesu – jeśli nie ustalimy strategii, a chcemy promować się także w Internecie, możemy spowodować chaos komunikacyjny, który doprowadzi nas… donikąd. Twój plan działania powinien skupić się na rozwiązaniach, które sprawią, że usługi Twojej firmy będą wprost (słownik synonimów: prosto, bezpośrednio, natychmiast, od razu) odpowiadały na potrzeby klientów, a także budowały z nimi długoterminową i wzajemnie korzystną współpracę. Choć może teraz tego jeszcze nie widzisz, stworzenie pracochłonnej na wstępie strategii przyniesie Ci w przyszłości sporo korzyści, a wśród nich będą:  

strategia e-marketingowa 

strategia e-marketingowa

Zbudowanie odpowiedniej strategii musi być oparte na bliższym poznaniu otoczenia i rynku na jakim planujemy zdobyć Klientów. Jeśli nie wiesz jak się do tego zabrać, po prostu stosuj się wyznaczonych zasad.

POZNAJ SWOJEGO KLIENTA

Wiele firm opiera własną wiedzę nt. potencjalnych Klientów na wieloletnim doświadczeniu (i tym też chwalą się zwykle w zakładce „O nas” na stronie www). Dobrze jest posiadać taką wiedzę, jednakże nie jest ona wystarczająca. Tak jak zmieniają się oczekiwania Klientów co do produktów, tak jednocześnie zmieniają się sami Klienci i ich sposoby komunikacji z firmą. Jeśli masz w domu Internet i umiesz włączyć przeglądarkę, to możesz wszystko. Oprócz niezliczonej ilości raportów nt. upodobań osób kupujących przez Internet, w sieci znajdziecie także dane dotyczące metod, z których korzystają różne sklepy/platformy. Zaobserwuj sam, co się sprawdza i co wpływa na sukces innych firm. Zapoznając się z ankietami, badaniami i innymi danymi dotyczącymi Twoich Klientów unikniesz niepotrzebnego ukierowania oferty, do osób, które nie są nią zainteresowane. Warto też zajrzeć do Google Analytics swojej strony internetowej i zobaczyć jaki jest statystyczny profil klienta odwiedzającego witrynę, jakie są jego preferencje odnośnie konkretnych rodzajów produktu. Dowiesz się także w ten sposób, jaki rodzaj zakupu przeważa: strona www, call center czy może zakup w sklepie stacjonarnym.

UCZ SIĘ OTOCZENIA

Zaraz po tym, jak poznasz potrzeby swoich Klientów, poznaj także sposoby ich zaspakajania wśród Twoich konkurentów. Nie zapomnij odnaleźć własną pozycję w tłumie firm działających w tej samej branży. Oczywiście następnie zrób wszystko, aby być bardziej wyraźnym, aby Twoja firma ze środkowej pozycji przeszła do pierwszej trójki. Musisz zapoznać się z tym co dzieje się na rynku, co jest aktualnie popularne i co stanie na podium za kilka lat. Możesz w ten sposób dorównać, albo nawet wyprzedzić swoich rywali pozyskując w ten sposób zaufane grono klientów. Należy w takiej sytuacji skorzystać z przykładowych narzędzi :Google Trends, czy Google KeyWord Planner, które dadzą nam wiedzę o trendach panujących na rynku i popycie na nasze produkty/usługi w Internecie. BĄDŹ OBSERWATOREM Twoja konkurencja, która jest nad Tobą i znajduje się na wysokiej pozycji może być Twoim najlepszym nauczycielem. Jeśli odnieśli oni sukces – możesz mieć pewność, że ich fundamentem działania była dobrze przemyślana strategia e-marketingowa. Idź więc po ich śladach zaczynając od analizy strony internetowej, następnie przeczytaniu bloga firmowego, przeszperaniu wszystkich stron społecznościowych, zapisania się do newslettera, a nawet zamówienia jednego produkty w celach prawidłowej weryfikacji ich działań.  Obserwuj miejsca, w których są z własnej woli, ale także te, w których znajdują się opinie na ich temat np. fora.  Jeśli spodoba nam się prezentacja – zróbmy to samo tylko w ulepszonej wersji. Jeśli jednak postanowimy nie podążać tą drogę, musimy znaleźć nietypowe, nieznane dotąd wyróżniki i wziąć je pod lupę tworząc własną  strategie.  Nie zapomnij jednak, że strategia, która poradzi sobie w czasie przyszłym musi być elastyczna i gotowa na zmiany wywołane nowymi sytuacjami, trendami,  zapotrzebowaniami Klientów.  

Data publikacji: 08/10/2014

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Komentarze

  • Dobra lista e-mailingowa jest więcej warta niż skrzynka złota. Niestety nie wszyscy potrafią to wykorzystać. Najlepsi marketerzy żyją tylko z mailingu. Dobry artykuł. Pozdrawiam

    Dodane przez Jan, 01/06/2015 8:26pm (3 lata temu)

Masz pytania?
Chcesz lepiej poznać ofertę?
Skontaktuj się z nami!

601306476

biuro@klewer.pl

Skontaktuj się z Nami
Skontaktuj się z Nami

Chciałbyś samemu spróbować pozycjonować swoją stronę? Kliknij przycisk niżej.

Oblicz ratę leasingu
Pozycjonuj sam!

Jesteś młodym przedsiębiorcą? Mamy ofertę dla Ciebie w dobrej cenie.

Znajdź auto dla siebie
Mam START-UP