googleplus
twitter
linkedin
slideshare
wykop
wykop
 • marketing internetowy
 • audyty obiektów
 • usługi reklamowe

Duplikacja treści

 

Problem zduplikowanej, nieunikalnej treści powoduje, że działania z zakresu SEO podejmowane w stosunku do danego serwisu internetowego, będącego obiektem promocji, nie przynoszą efektów. Co więcej, brak oryginalnej treści na stronie internetowej, umieszczanie tekstów z tzw. mieszanek czy splagiatowanie innej witryny, niesie za sobą określone konsekwencje prawne.

Z czego wynika duplikacja?

Duplikaty treści powstają nie tylko z uwagi na nieetyczne działania spamerów, ale również mogą wynikać z błędów w architekturze witryny wiążących się z wykorzystywaniem systemu CMS niezoptymalizowanego pod kątem SEO albo z wykupienia praw do danej strony. Spamerzy chcąc szybko i skutecznie pozyskiwać treści dla stron zapleczowych i innych ściągają unikalne artykuły z legalnych źródeł, a następnie używając techniki mieszania słów, tzw. mieszarek, zmieniają tekst wstawiając synonimy. Tak powstały artykuł publikowany jest na stronie, która ma wspierać promocję innej witryny. 
Roboty wyszukiwarki Google sprawdzają i analizują małe segmenty tekstów, po kilka słów, w tzw. kamykach. Jeśli są one takie same jak w innych tekstach na stronach www, cały artykuł może zostać oceniony jako duplikat. W takim przypadku stosowany jest filtr zduplikowanych treści, usuwający podobne do siebie treści z wyników wyszukiwania.

Cenna, unikatowa treść

Dla działań z zakresu SEO wielkie znaczenie mają unikatowe treści, tworzone przez ludzi, pod kątem robotów Google i samych użytkowników. Nie są one generowane przez komputerowe algorytmy i rzeczywiście wpływają pozytywnie na procesy pozycjonowania. Treści te mogą być urozmaicone tzw. wycinkami, w tym cytatami kopiowanymi z innych tekstów. Nie stanowią one problemu dla wyszukiwarek, a administrator publikujący tekst z wycinkami nie naraża się na kary za duplikowanie.

Konsekwencje kopiowania treści

Spamerzy dopuszczający się duplikowania treści muszą liczyć się z negatywnymi konsekwencjami swojego działania. Kary nakładane są jednak rzadko, ale wyszukiwarki mogą obniżyć ranking stron lub usunąć je z indeksu, podobnie jak całą witrynę. 
Jeśli roboty wyszukiwarki Google zidentyfikują zduplikowaną treść, oceniają procent w jakim jest ona tożsama z artykułem na innych witrynach. Użytkownicy nie wiedzą jednak, jaki procent podobieństwa treści zostanie uznany za duplikat, a jaki przejdzie przez filtry Google. Zidentyfikowane duplikaty zostają wyrzucone z indeksu wyszukiwarki, a Google określa, która strona zawiera artykuł w swojej oryginalnej formie. Wyszukiwarki sprawdzają przy tym jedynie treść strony, a nie jej kod HTML.

Są jednak wyjątki

Od pewnego czasu obserwuje jednak działania, które mówią o występowaniu pewnych wyjątków w Internecie. Google "potrafi" rozpoznać strony wykorzystujące duplikaty w przemyślany sposób. Google zdaje sobie sprawę że nie każdy duplikat jest co do zasady "zły" i służy manipulacji pozycjami, czy obniża jakość wyników wyszukiwania. Do najlepszych przykładów należy problem cytatów. Innym razem zdarza się że na różnych domenach pojawiają się wspólna oferta firm (np. w obrębie sieci franczyzowej) - Google nie może wówczas "karać" którąś z domen za to że kopiuje tekst z innej domeny. Algorytm Goole rozpoznaje że każda z domen jest oddzielnie promowana, a całą sieć domen postrzega jako linkowanie wewnętrzne w obrębie zespołu domen (Google traktuje zespół domen jako całość).

 

Tagi: Duplikacja treści

Data publikacji: 07/06/2015

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Komentarze

 • Bardzo ważna jest unikatowa treść, która jednocześnie jest oryginalna i sensowna. Nie popieram używania generatorów tekstu, które sprawiają, że może są one zróżnicowane przy mniejszym nakładzie pracy, lecz brak im spójności.

  Dodane przez HI, 14/09/2015 2:37pm (3 lata temu)

 • Nie był bym pewny czy google rozpoznaje "niektóre wyjątki". Polinkowane domeny z wspólną ofertą mogą być potraktowane jako strony doorway

  Dodane przez Zenjo, 18/06/2015 10:23pm (3 lata temu)

 • Problem też dotyczy sklepów online które korzytsają z modelu drop shopingu. Hurtownie dostarczają wszystkim te same dane: ceny, opisy... a później właściciel jest zaskoczony że sklepu nie widać.

  Dodane przez Solv, 18/06/2015 10:34am (3 lata temu)

 • Trudno było znaleźć ten post w google, stronka ciekawa, zasługuje na lepsze pozycje w wyszukiwarkach. SEO w 2015 stało się skomplikowane, jest coś co ci się napewno przyda, poszukaj sobie w google - niezbędnik dla każdego webmastera

  Dodane przez ZenekB, 15/06/2015 8:44am (3 lata temu)

 • Dlatego warto na każdej stronie stosować tag canonical. Jeśli jakiś automat skopiuje treść naszej strony, całą witrynę, jest spora szansa że skopiuje również ten tag. Nie jest to oczywiście rozwiązanie problemu ale ogranicza trochę jego skalę.

  Dodane przez widzialni, 09/06/2015 12:04pm (3 lata temu)

 • Dlatego warto na każdej stronie stosować tag canonical. Jeśli jakiś automat skopiuje treść naszej strony, całą witrynę, jest spora szansa że skopiuje również ten tag. Nie jest to oczywiście rozwiązanie problemu ale ogranicza trochę jego skalę.

  Dodane przez widzialni, 09/06/2015 12:04pm (3 lata temu)

 • A coś więcej gdy Google nie nakłada kar na dc? Miałem nadzieję na jakiś pogłębieną analizę :-)

  Dodane przez Zgred, 07/06/2015 2:21pm (3 lata temu)

Masz pytania?
Chcesz lepiej poznać ofertę?
Skontaktuj się z nami!

601306476

biuro@klewer.pl

Skontaktuj się z Nami
Skontaktuj się z Nami

Chciałbyś samemu spróbować pozycjonować swoją stronę? Kliknij przycisk niżej.

Oblicz ratę leasingu
Pozycjonuj sam!

Jesteś młodym przedsiębiorcą? Mamy ofertę dla Ciebie w dobrej cenie.

Znajdź auto dla siebie
Mam START-UP