googleplus
twitter
linkedin
slideshare
wykop
wykop
  • marketing internetowy
  • audyty obiektów
  • usługi reklamowe

Jak promować własne oprogramowanie? 7 obszarów działań.

Biznes to nie tylko zakłady produkcyjne, wymagające sporych inwestycji, szcególnie tych technologicznych, logistyki i nie rzadko, mobilnych przedstawicieli handlowych. Mowa o tym w bestsellerze w USA pt. "REWORK"  gdzie J. Fried , D.H.Hansson wskazali na fakt, że w E-Biznesie musimy przedefiniować znane nam tradycyjne podejścia do reklamy, prowadzenia biznesu, inwestycji, logistyki. Idą (są) czasy pięknych idei, ambitnych startupów, ale również i biznesowych baniek mydlanych i nierentownych biznesów internetowych.

W dzisiejszym wpisie chciałbym podzielić się pewnymi spostrzeżeniami z rynku promocji Internetowej stosowanej przez producentów oprogramowania. Wiadomym jest, że popularność ich strony internetowej w Google jest miernikiem sukcesu (lub odwrotnie). Idea strategii sprzedaży zazwyczaj polega na tym, że rejestrujemy się na stronie internetowej producenta pobierając wersję demo. Po wygaśnięciu demo (free trial) podejmujemy decyzje o dalszym jej przedłużeniu już na wersję płatną.

Promocja stron producentów oprogramowania

Nie chciałbym tutaj omawiać znanych działań on-page związanych z optymalizacją strony www. Szerzej o audytach stron piszę w swojej ofercie. Skupię się jedynie na powszechnie stosowanym podejściu i samych metodach promocji stron producentów oprogramowania, nie wliczając działąń offline.

  1. Po pierwsze, możemy stosować różne obszary promocji. Twoje oprogramowanie może mieć wersję mobilną, może mieć wersję desktopową, może też być standardowo używane w chmurze (SaaS). Istnieją strony, które umożliwiają promocje niezależnie od lokalizacji twojego opragramowania, ale również istnieją strony, gdzie możesz promować np. aplikację mobiną. Przykładowe zestawienie takich stron znajdziesz tutaj. Poszukuj takich stron. Oceń je, używając do tego takich oprogramowań jak majesticseo czy semrush albo ahrefs.Niezwykle istotną rzeczą jest ranking który Ci jest nadawany np. w sklepie google czy apple oraz charakter recenzji jakie otrzymuje Twoje oprogramowanie (pozytywnych czy negatywnych).
  2. Skorzystaj z miejsc, gdzie reklamuje się Twoja konkurencja. Możesz użyć to tego programu majesticseo używając opcji tzw. cliq hunter. Wśród wspólnych miejsc pozyskania linków przez kilku Twoich konkurentów możesz znaleźć łatwo dostępne miejsca i dla siebie. Ta uniwersalna metoda zazwyczaj zapewnia szybkie rezultaty.
  3. To co uniwersalne w postaci wpisów blogowych, wpisów na forach i komentarzach blogowych również działa. Jeśli jednak nie działasz metodami Black Hat SEO w tym aspekcie, to najlepiej skorzystać z narzędzi informujących Cię o pojawiających się wzmiankach o Tobie / interesującym Cię tamcie w Internecie.  Możezs skorzystać z darmowych takich jak: Google Alerts i Talkwalker Alerts lub płatnych np. Brand24 czy Mention. Oprócz tego możesz przejrzeć najpopularniejsze tematy na znanych Ci platformach stosując odpowiednie zapytania w Google, np. "site:wordpress.org antivirus add comment" - jeśli szukasz artykułów blogowych opartych na platformie wordpress skojarzonych z oprogramowanie antywirusowym i dającej możliwość skomentowania... szybka reakcja może przysporzyć Ci nowych klientów.
  4. Content Marketing na stronie - daj się poczuć jako specjalista (głównie za pośrednictwem sekcji blog czy news), drąż głębiej tematy, a nie tylko w oczach użytkowników zostaniesz influencerem, ale i ... Google zbuduje szerszą bazę słów kluczowych prowadzących do Twojej strony internetowej z interesującego Cie obszaru. Pamiętaj tylko o linkowaniu wewnętrznym i zasadach tworzenia interesującego contentu czy jego tematu. Poziom klikalności i zaangażowania w artykuł to istotny element w ustalaniu mocy Twojej strony. Dobry centent to rzecz jasna źródło naturalnych linków. 
  5. Dystrybucja Twojego Contentu - skorzystaj z wszystkich możliwych sieci społecznościowych, które się nadajądo promocji Twoich treści na stronie. Nie mówię tu tyko o facebooku czy twitterze ale również o Reddit i Quora czy Linkedin Pulse, gdzie możesz spotkać nawet wielu swoich potencjalnych klientów. Twórz grupy, zakładaj wątki, zdobywaj znajomych.
  6. Pozyskaj linki od swoich partnerów i klientów. Nie ma lepszego sposobu Link Buldingu jak link od klienta który używa Twojej aplikacji. Jeśi masz taką możliwość, np. oferujesz moduł do sklepu internetowego, spraw by jego instalacja pomogła Ci w pozyskaniu linka od klienta. Pamiętaj również o integracjach z inymi oprogramowaniami, które zawsze dadzą Ci kopa. Dzięki temu, że partnerzy integracyjni są już znani, mająwłasnych użytkowników, masz szansę na pozyskanie nowych użytkownikó do Twojej aplikacji. Zazwyczaj jakość i przydatność tej integracji decyduje również o tym, czy dostaniesz linka od swojego partnera integracyjnego (widoczne jest to przy popularniejszych softach).

7. Ale i tak najważniejszy jest produkt

W przypadku oprogramowania i strategii podejścia do samego rozwoju biznesu podstawową zasadą jest "NAJWAŻNIEJSZY JEST PRODUKT". Marketing jest tylko dodatkiem. Wiele e-biznesów możliwe jest do prowadzenia, wręcz rozwoju, bez wielkich nakładów na marketing. Powodem jest fakt ogromnej "nośności" informacji w Internecie oraz globalizacji biznesu opierającego się o Internet. Najlepszą reklamą mogą być Twoi użytkownicy, a google prędzej czy później rozpozna w Tobie wartość, także inwestuj przede wszystkim w rozwój produktu.

Tagi: Jak promować własne oprogramowanie

Data publikacji: 04/02/2016

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Komentarze

Ta strona nie została jeszcze skomentowana

Masz pytania?
Chcesz lepiej poznać ofertę?
Skontaktuj się z nami!

601306476

biuro@klewer.pl

Skontaktuj się z Nami
Skontaktuj się z Nami

Chciałbyś samemu spróbować pozycjonować swoją stronę? Kliknij przycisk niżej.

Oblicz ratę leasingu
Pozycjonuj sam!

Jesteś młodym przedsiębiorcą? Mamy ofertę dla Ciebie w dobrej cenie.

Znajdź auto dla siebie
Mam START-UP