googleplus
twitter
linkedin
slideshare
wykop
wykop
 • marketing internetowy
 • audyty obiektów
 • usługi reklamowe

Ograniczenie treści na stronie może podnieść konwersje - case study

Idea content marketingu czyli budowania treci na własnej stronie i po za nią, tak by przyciągnąć ruch na stronę czy zapewnić naturalne linki do niej nakazuje niejako nieustannie pracować nad treścią strony www, rozbudowywać ją, testować, mierzyć. Gdy jednak odrzucimy zasadę, że bogata treść sprzyja zwiększeniu konwersji i skupimy się na mierzeniu zachowania użytkowników na stronie może okazać się, że użytkownicy nie oczekują od nas bogatej treści na stronie a raczej jej funkcjonalności. 

Zainspirowany ciekawym wpisem o case study na blogu kissmetric chciałem opisać jeden przykład z którym mieliśmy doczynienia. Oto case z życia wzięty, opisujący zmianę strony www i jej wpływ na konwersje widoczne w GA.

W analizowanym przypadku mówimy o stronie, której zadaniem jest sprzedaż oprogramowania dla biznesu. Konwersje mierzone są jako ilość rejestracji dokonanych za pośrednictwem strony internetowej (zapis na free trial). W październiku 2015 roku dokonano całkowitej zmiany strony internetowej polegającej m.in. na:

 • uproszczeniu treści (skróceniu)
 • rezygnacji z wielu grafik obok tekstu
 • optymalizację nawigacji pod kątem partnerów integracyjnych - linkowanie z podstron z bazy wiedzy i postów blogowych obecnych jako oddzielne działy na stronie www
 • zrezygnowaniu z wszelkich innych rozpraszaczy
 • zwiększenie ilości obszarów na stronie, w których można się zarejestrować
 • ograniczenie pola referencji 
 • ograniczenie opisu funkcji, które przeniesiono i wyjaśniono w odrębnych działach strony

Najważniejszym elementem wzrostu konwersji była zmiana strony głównej

"Uszczuplenie" strony głównej było głównym elementem, który zmniejszył skomplikowanie większości witryny. Statystyki pokazywały, że to właśnie strona główna jest najczęstszą odwiedzaną stroną www, najczęściej konwertującą, najczęściej wskazywaną w odnośnikach, najczęstszym źródłem wejść z organika - jednym słowem, jest znacznie popularniejsza niż pozostałe podstrony www. Każde z oprogramowań ma to do siebie, że opis funkcjonalności, integracji, możliwości wykorzystania - coraz bardziej utrudnia możliwość jego pełnego zrozumienia - zasad działania, funkcji ... Dlaczego zatem należy męczyć użytkownika tymi informacjami na stronie głównej? Czy ukazanie możliwie jak najpełniejszej informacji na głównym landing page na którym rejestruje się użytkownik służy temu żeby zmobilizować go do dokonania konwersji? W praktyce okazało się że nie. Z długiej i zdaje się skomplikowanej strony internetowej przeszliśmy na mniej skomplikowaną, ukazującą wybiórczo informacje o niej.

timecamp timetracking

 

Powyższy screen pochodzi z webarchive, dlatego niektóre z obrazków Customers są niewidoczne. 

W nowej wersji strony zrezygnowano z wielu elementów "rozpraszających", by nadać stronie klarowności. Poniżej prezentujemy wizualizacje strony:

timecamp time tracking software

Uproszczeniu uległy również strony integracji, które według statystyk, były kolejnymi popularnymi podstronami konwertującymi. Uproszczenie w tym obszarze jest nawet bardziej widoczne niż w przypadku strony głównej. Poniżej stara strona versus nowa strona.

timecamp integration

A nowa, "uszczuplona" wersja wyglądała tak:

timecamp integration 2

 

         Poniżej przedstawiam wskaźniki, które ewidentnie się zmieniły uśredniając 2 miesiące funkcjonowania strony przed i po zmianie loyoutu i contentu:

 • spadł średni czas spędzony na stronie 
 • wzrosły liczby rejestracji w pierwszym kontakcie ze stroną internetową (widoczne w GA)

  -przy starej wersji strony:
  78,75 % rejestracji przy 1 kliknięciu (wejściu na stronę)
  14,30% rejestracji przy 2 kliknięciu (kliknięciu na drugą podstronę)
  3,93% rejestracji przy 3 kliknięciu (kliknięciu na kolejną podstronę)

  -przy nowej wersji było:
  81,28 % rejestracji przy 1 kliknięciu (wejściu na stronę)
  11,84% rejestracji przy 2 kliknięciu (kliknięciu na drugą podstronę)
  3,53% rejestracji przy 3 kliknięciu (kliknięciu na kolejną podstronę)

 • wzrost rejestracji przy kontakcie ze stroną główną

  -przy starej wersji strony:
  wchodząc bezpośrednio na stronę główną zarejestrowało się 13,29% użytkowników

  -przy nowej wersji strony:
  wchodząc bezpośrednio na stronę główną zarejestrowało się 22,06% użytkowników
 • wzrost pozycji, wzrost ruchu organicznego - ale to akurat nie musiało być związane ze zmianą loyoutu, a z innymi czynnikami, nie mniej jednak warto o tym nadmienić (nie odbyło się to w tym samym czasie, a nieco później).

Wraz ze zmaną witryny, niektóre ze stron przestały funkcjonować, konieczne zatem było stworzenie wielu przekierowań 301.

Takie działania przesuwają obszar udzielania informacji użytkownikowi o samej aplikacji, jej funkcjonalności - o krok dalej, czyli czasie kontaktu z użytkownikiem, który następuje po samej rejestracji. W konsekwencji dobrą radą jest np. wprowadzenie onboardingu w samej aplikacji czy przesyłania maila powitalnego z odniesieniem do strony "How It Works" czy "Features" by wyjaśnić użytkowniki zasady działania, funkcje i udzielić podstawowych informacji o naszym oprogramowaniu.

Data publikacji: 14/02/2016

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Komentarze

 • Nie okłamujmy się, ale ludzie są dzisiaj leniwi. Im więcej tekstu na stronie tym mniej chęci na czytanie.

  Dodane przez Marcin T, 19/02/2016 2:10pm (3 lata temu)

Masz pytania?
Chcesz lepiej poznać ofertę?
Skontaktuj się z nami!

601306476

biuro@klewer.pl

Skontaktuj się z Nami
Skontaktuj się z Nami

Chciałbyś samemu spróbować pozycjonować swoją stronę? Kliknij przycisk niżej.

Oblicz ratę leasingu
Pozycjonuj sam!

Jesteś młodym przedsiębiorcą? Mamy ofertę dla Ciebie w dobrej cenie.

Znajdź auto dla siebie
Mam START-UP