googleplus
twitter
linkedin
slideshare
wykop
wykop
  • marketing internetowy
  • audyty obiektów
  • usługi reklamowe

Bloger, czyli człowiek od reklamy

Jeszcze kilka lat temu sposób sprzedawania produktu przez firmy był zależny od wielkich agencji reklamowych, które za pośrednictwem tworzonych kampanii wskazywały konsumentom co jest dobre, a czego należy unikać. Niekoniecznie jednak wiązało się to z poinformowaniem opinii publicznej, jaki będzie wpływ owego zakupu na portfel przeciętnego Kowalskiego. Dzisiaj jednak, w dobie wszechobecnej sieci i nieustannego kontaktu nadawcy z odbiorcą, przepływ treści reklamowych tworzony jest zarówno odgórnie, jak i oddolnie. Drugi ze sposobów, znacznie bliższy zwykłemu członkowi, staje się jednak dla Nowaka znacznie bardziej autentyczny.

Konsument kieruje się w swoim wyborze prostą zasadą – to, co jest dobre dla kogoś innego, może być dobre i dla mnie. Zaczyna jednak zauważać, że tradycyjne reklamy coraz bardziej wprowadzają nas w błąd – modelka goli gładkie nogi, a trzydziestolatka stosuje kremy wygładzające 50+. Rzeczywistość wykreowana przez specjalistów od sprzedaży staje się coraz mniej wiarygodna, gdyż wydaje im się, że oczy nasze pożądają przede wszystkim wszechobecnego piękna. Te małe kłamstewka spowodowały, iż część osób postawiła na własny głos w tej sprawie. Kupujący ma bowiem prawo wyboru – wcale nie musi inwestować w kota w worku.

Era powszechnej dostępności do Internetu i Web 2.0 umożliwiły zwykłym ludziom dzielenie się swoją opinią z szerszym gronem odbiorców. Dziećmi sieci drugiej generacji są blogi – internetowe pamiętniki, które nie ograniczają właściciela ani tematyką, ani granicą czasu i przestrzeni, są za to znakomitą platformą do zamieszczania treści, które nie mogły znaleźć miejsca w mediach tradycyjnych. Treści w nich zamieszczane stały się poniekąd głosem społeczeństwa – zaczęły być składnicą przepisów i porad, zamieszczane na nich zdjęcia porównywalne były do tych z portfolio modelek, a publikowane za ich pośrednictwem opinie często wywoływały szersze dyskusje. Niewielu blogerom udało się jednak uzyskać wysoki status w środowisku – wystarczyło jednak, by zaczęto nazywać ich mianem liderów opinii.

Blogerowi bowiem można zaufać – żyje podobnie, jak zwykły człowiek, korzysta z tych samych urządzeń, bawi się w ten sam sposób, ma porównywalne problemy. Poprzez system komentarzy na blogu i maile buduje szerszą więź ze swoimi czytelnikami, którzy często zwierzają mu się ze swoich rozterek, proszą o pomoc w rozwiązaniu kłopotu bądź po prostu udzielają wsparcia jego zdaniu na jakiś temat. Dzięki doskonałej znajomości profilu czytelnika strony bloger może dostosować formę reklamy do ich potrzeb. Poza tym obecnie działania blogera nie ograniczają się jedynie do wpisów publikowanych za pomoc platformy blogowej – działa on także na Facebooku, Instagramie i Twitterze. Ponadto sam zajmuje się swoją promocją, zgłębiając tajniki SEO i poszerzając swoją wiedzę na temat nowych technologii.

Naturalność blogera znakomicie widać przede wszystkim na blogach kosmetycznych i lifestyle’owych – kobiety (a coraz częściej także mężczyźni) dzielą się za ich pośrednictwem opinią na temat używanych kosmetyków, testują nowości i żegnają się ze starymi produktami. Ponadto umożliwiają czytelnikom odnalezienie ich własnego stylu poprzez zamieszczanie zdjęć przedstawiających dobór stroju. Relacja między blogerem a środowiskiem użytkowników bloga przebiega na zasadzie „Przyjaciółka/przyjaciel prawdę ci powie” – dzięki temu opinia o jakimś produkcie staje się niemal niepodważalna. Sprawia to, iż osoby prowadzące bloga tematycznie skupionego w tematyce urodowo-poradniczej stają się trendsetterami, a ich zdanie inspirują się rzesze Polaków w całym kraju.

Przeistoczenie blogera w lidera opinii poskutkowało faktem, iż coraz więcej firm jest zainteresowanych współpracą z osobami działającymi w Internecie. Istnieje grupa osób, których nazwisko stało się pewnego rodzaju marką, zatem konsument nie ma żadnych oporów, by zaufać wyborowi, którego bloger dokonał. Działa to także w odwrotną stronę – prowadzący bloga sam polecił pewien produkt, co bezpośrednio przełożyło się na poziom jego sprzedaży. Działania te są przede wszystkim źródłem zarobku dla blogera, dla przeciętnego Kowalskiego stanowią jednak istotny czynnik w procesie dokonywania wyboru w procesie zakupu.

Rozwój blogosfery jest zatem nieunikniony, biorąc pod uwagę także fakt, iż wpisy publikowane za pośrednictwem platform blogowych coraz częściej traktowane są jako rzetelne źródło informacji. Dziennikarze także zauważają fakt, iż warto angażować się w działalność blogową – chociażby dlatego, by pokazać tam bardzie ludzki aspekt swojego życia i nie być traktowanym jedynie jako człowiek zza szklanego ekranu. Blogerzy co chwila sprzedają nam jakiś produkt – i robią to znacznie efektywniej niż szczupła modelka reklamująca tabletki na odchudzanie.

Ola Rybacka

Data publikacji: 24/01/2015

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Komentarze

Ta strona nie została jeszcze skomentowana

Masz pytania?
Chcesz lepiej poznać ofertę?
Skontaktuj się z nami!

601306476

biuro@klewer.pl

Skontaktuj się z Nami
Skontaktuj się z Nami

Chciałbyś samemu spróbować pozycjonować swoją stronę? Kliknij przycisk niżej.

Oblicz ratę leasingu
Pozycjonuj sam!

Jesteś młodym przedsiębiorcą? Mamy ofertę dla Ciebie w dobrej cenie.

Znajdź auto dla siebie
Mam START-UP