googleplus
twitter
linkedin
slideshare
wykop
wykop
  • marketing internetowy
  • audyty obiektów
  • usługi reklamowe

Reklama na Facebooku

Facebook od nowego roku skutecznie działa na wzrost własnych zysków – ograniczenie zasięgów doprowadziło do masowego zakupywania reklam przez administratorów fanpage’y. Jeśli ktoś jeszcze nie zainwestował w Facebook ADS, na pewno za moment to zrobi – w innym wypadku zostanie zjedzony przez inne firmy, które wiedzą jak za pomocą promocji postów wpłynąć na preferencje swoich fanów.

Pomyśl, kim jest Twój odbiorca

Wykupywanie reklam wiąże się z pewnym kosztem – jeśli nie chcesz, aby Twój budżet przeznaczony na reklamę został wydany bez efektów zwrotnych zastanów się czy na pewno Twoi potencjalni Klienci znajdują się na Facebooku, czy jest to ich kanał komunikacji, a co najważniejsze czy uda Ci się do nich trafić nie wydając na jednego potencjalnego Klienta dużej kwoty. Np. Powadzisz sklep z wegańskimi produktami - chcesz wypromować jeden z nich, który skierowany jest do kobiet powyżej 55 roku życia. Czy reklama na Facebooku jest dobrym wyjściem? Nie, ponieważ badania wykazały, że na Facebooku jest tylko 180 osób odpowiadających takim kryteriom.

Przyjrzyj się, wybranemu obrazkowi

Facebook obiecuje ochronę własnych użytkowników – co za tym idzie, nie możesz skierować do nich dowolnej reklamy. Ten temat jest coraz ciekawszy, ponieważ jak się okazuje, blokowane są także reklamy, które spełniają wszystkie zasady Facebooka, ale np. pani na zdjęciu jest… zbyt ładna i może to doprowadzić do depresji nastolatek, które zauważą Twoją reklamę. Absurd? Niestety musimy się z nim pogodzić. TREŚĆ POWIADOMIENIA OD FACEBOOKA BRZMI WTEDY NASTĘPUJĄCO: Twoja reklama nie została zatwierdzona, ponieważ zawarty w niej obraz narusza Zasady zamieszczania reklam serwisu Facebook dotyczące zakazu promowania wyidealizowanego wyglądu. Odpowiedź Facebooka wskazywała również na błąd w zdjęciu związany ze zbyt odkrytą jedną częścią ciała, która niepotrzebnie skupia wzrok na jednym miejscu fotografii. 

reklama na facebooku

reklama na facebooku

Innym powodem blokowania reklam, na który narzekają już administratorzy stron jest „Ukryta nagość” – z tym powodem spotkałem się ostatnio sam, przy reklamie postu, którego zdjęcie wyglądało w ten sposób: TREŚĆ UZASADNIENIA OD FACEBOOKA (dodam, że wulgarnych treści nie było, w poście cytowano treść z książki) Twoja reklama nie została zatwierdzona, ponieważ narusza Zasady umieszczania reklam na Facebooku, jej treści zawierają wulgaryzmy lub odnoszą się do wieku, płci, imienia i nazwiska, stanu fizycznego lub orientacji seksualnej użytkowników Facebook.

reklama na facebooku

reklama na facebooku                    

Musiałem długo przyglądać się grafice, aby zauważyć, iż osoba z obrazka znajdująca się w tle być może ma za duży dekolt – Facebook ma zdecydowanie lepsze oko niż ja. 

Sprawdź, jakie są zakazane tematy

Oprócz powyższych przykładów w których ciężko odkryć, co zostanie przyjęte przez Facebook a co odrzucone, są tematy, których na pewno nie będziesz mógł promować.

  • produkty dla dorosłych– chodzi tu głównie o wszystkie erotyczne tematy, w tym gadżety, wideo i inne produkty pobudzające seksualnie. Co ciekawe, dozwolona jest promocja antykoncepcji oraz produktów wspomagających założenie rodziny o ile będzie ona odpowiednio targetowana.
  • alkohol – tak jak powyżej, jeśli odpowiednio do przepisów danego kraju wybierzemy target promocji, Facebook nie będzie miał się do czego przyczepić. Totalny zakaz promocji alkoholu został przez Facebook nałożony na takie kraje jak np. Afganistan, Egipt, Rosja i… Norwegia.
  • narkotyki – co ciekawe, papierosy są wymieniane także w tej kategorii. Nie można promować ani tych produktów, ani przedmiotów wspomagających jak np. e-papierosy, zapalniczki..
  • Inne produkty: leki i suplementy, zakłady i loterie, portale randkowe o zabarwieniu seksualnym, broń – w tym także fajerwerki, oprogramowania i modele biznesowe.

Więcej na ten temat przeczytacie na stronie: https://www.facebook.com/ad_guidelines.php  

Uważaj, na to co piszesz

Jaka jest różnica między zdaniami: „Znajdź czarnoskórych singli już dziś” a „Znajdź innych czarnoskórych singli”? To pierwsze zostałoby zaakceptowane przez moderatorów Facebooka, a Twoja reklama mogłaby być promowana, natomiast to drugie zdanie sugeruje rasę użytkownika co jest sprzeczne z regulaminem reklam. Konkretnie problemowe jest tu słowo „innych”. Uważaj więc, by w treści swoich reklam nie nawiązywać do rasy, religii, wieku, orientacji seksualnej, tożsamości płci, niepełnosprawności, statusu materialnego, karalności i oczywiście, nie nawołuj do użytkownika używając jego imienia i nazwiska. Tutaj ważne są jak widać w powyższym przykładzie odpowiednie sformułowania, ponieważ możesz pisać o płci, orientacji , chorobach (…) – nie możesz bezpośrednio czy pośrednio określać cech użytkownika. Jak więc prawidłowo sformułować treść reklamy? Najlepiej jest przeanalizować, czy gdyby ktoś skierował do Ciebie taką treść reklamy to czy inni (Twoi znajomi) pomyśleliby, że jesteś przykładowo osobą chorą na XYZ, osobą, która bankrutuje, osobą, która była skazana? Jeśli tak, to zmień sformułowane zdania w reklamie, jeśli nie to znaczy, że udało Ci się zachować zasady/ warunki Facebooka.

Data publikacji: 19/01/2015

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Komentarze

Ta strona nie została jeszcze skomentowana

Masz pytania?
Chcesz lepiej poznać ofertę?
Skontaktuj się z nami!

601306476

biuro@klewer.pl

Skontaktuj się z Nami
Skontaktuj się z Nami

Chciałbyś samemu spróbować pozycjonować swoją stronę? Kliknij przycisk niżej.

Oblicz ratę leasingu
Pozycjonuj sam!

Jesteś młodym przedsiębiorcą? Mamy ofertę dla Ciebie w dobrej cenie.

Znajdź auto dla siebie
Mam START-UP